ШИЛЕГОВ: НИЕ НЕ СЕ СРАМИМЕ ОД СОПСТВЕНАТА ИСТОРИЈА, ГОРДИ СМЕ НА НЕА!


Делегации од земјава и од странство денеска /13.11.2020 година/ положија цвеќиња пред Споменикот на ослободителите, на платото пред Владата на Република Северна Македонија, во чест на 13 Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје. Цвеќиња денеска положи и делегација на Град Скопје, составена од градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, претседателот на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева и секретарот на Град Скопје, Викторија Аврамовска Мадиќ.

 

        –  На овој голем ден ги славиме храброста и пожртвуваноста на ослободителите на Скопје, на овој голем ден ја славиме слободата. Слободата која што ја извојувавте вие, ценети наши ослободители, жртвувајќи ги својата младост, своите животи, за да можеме сите ние денес слободно да живееме. Вие најдобро од сите нас знаете дека борбата за слобода не е лесна и колку многу е потребно да се освои најголемиот човечки идеал – слободата. Орце Николов, Вера Јоциќ, Цветан Димов, Раде Јовчевски Корчагин, Александар Урдаревски, Страшо Пинџур, Мирче Ацев, Дане Крапчев, Боро Петрушевски, се само дел од многуте борци кои ги положиле своите животи за нашата подобра иднина и за слободата на нашето Скопје – кажа Шилегов.

 

Тој додаде дека во текот на војната животите ги загубиле 4.654 граѓани на Скопје, од кои 956 во борбите, а 3.698 како жртви на фашистичкиот терор и потсети дека Скопје го загуби и речиси целото свое еврејско население како последица на холокаустот.

 

– Ова се бројки коишто во душата на еден човек раѓаат и тага, но во исто време и измешано чувство со гордост, ова се бројки за една изгубена  заедница и дел од шареноликоста на овој град, толку карактеристична како ретко кој град во светот. Меѓутоа ова се бројки коишто непобитно кажуваат дека сме ја достигнале кулминацијата во борбата за нашата самостојност, нашата независност, нашата посебност како народ. Вековна борба на еден мал, горд, упорен, достоинствен македонски народ да ја круниса сопствената државност и токму заради тоа, ние сме горди на нашата историја, и токму заради тоа ние немаме комплекси од нашата историја, и заради тоа што немаме комплекси од нашата историја не сакаме да исправаме ничии други истории, меѓутоа не дозволуваме никој да ја исправа нашата историја. Ние сме покажале дека како народ сме имале основно чувство да бидеме на вистинската, слободарската страна кога целиот свет бил зафатен од лудилото на фашизмот. Затоа да го славиме овој ден, да ја славиме слободата, да ве славиме Вас ослободителите – рече Шилегов.  

 

Градоначалникот Шилегов на овој убав ден соопшти и една убава вест дека тој лично ја презема обврската да му предложи на Советот на Град Скопје новиот мост на Вардар во Аеродром, да го носи името на народниот херој, славниот генерал Михајло Апостолски. Тоа е мостот кој ќе го поврзе бул. АСНОМ со населбата Ќерамидница и ул. 16.Македонска бригада во која се борел почитуваниот Трајко Стаматоски. 

 

– Драги наши ослободители, среќни сме што се уште можеме со особено внимание да ги слушаме вашите сведоштва за многубројните херојски борби, кои со нескриен слободарски дух се водеа  на денешен ден пред 76 години низ овие наши скопски улици, пренесувајќи ги  вашите спомени на новите генерации. 13 Ноември нас нè обврзува да го славиме вашето дело, но и да не заборавиме колку е скапа слободата. Нека ни е честит 13 Ноември и бескрајно Ви благодарам за 76 години слободно Скопје. Да славиме сите заедно уште многу години и никогаш да не згасне споменот на нашите ослободители – порача во своето обраќање пред Споменикот на ослободителите градоначалникот Шилегов.

Град Скопје


 

Leave a Reply