Европа се затвора, Австралија се отвора: каде е најлоша состојбата со КОВИД-19 во светот?


Коронавирусот продолжува да се шири низ цела Европа и светот. Заклучно со 31 октомври, пријавени се повеќе од 45 милиони случаи на инфекција со КОВИД-19. Каде е највисокиот врв на инциденца и кои се ограничувањата во различни земји – прочитајте понатаму.

Франција

Од петок, 30 октомври, во Франција се затворени барови, ресторани, продавници, центри за забава, спортски сали, музеи и библиотеки. Граѓаните можат да излегуваат само да купуваат храна или лекови. Дозволено е само еден час вежбање на отворено, но со социјално растојание.

“Знам за вашиот умор од ограничувањата и го знам чувството на изолација кога се чини дека денот никогаш нема да заврши. Сите се соочуваме со ова и мора да останеме обединети и солидарни за да не паднеме во замката”, изјави претседателот. Франција Емануел Макрон.

И, уморот од карантин навистина се насобра на францускиот народ. И не секој е подготвен повторно да се затвори во 4 ѕида.

Најтешкиот дел од затворањето е кога живеете сами и вие, како мене, имате 70 години. Немате со кого да разговарате. Само седнувате во 4 sида,
– се пожали парижанката Тереза.

Со цел да ги принудат граѓаните да ги почитуваат ограничувањата, француските власти изрекоа казни за прекршителите на карантин. Минималната казна е 135 евра за прво кршење на националното затворање. Максимумот е скоро 4.000 евра. Покрај тоа, редовен прекршител на карантин може дури и да биде затворен шест месеци во затвор.

Белгија

Белгија, третиот по најголем број на жртви во светот на 100.000 жители, Карантин кај нив беше воведен помеѓу последните во Европа.

“Овие мерки се последна шанса. Тие се потребни за да се намалат статистичките податоци за инфекции. Се зависи од нашите активности. Ова е навистина последната шанса. И од нас зависи дали овие мерки ќе дадат позитивен резултат”, рече белгискиот премиер Александар Де Кро

И ситуацијата во Белгија е навистина тешка. Во текот на изминатите 2 недели, бројот на пациенти со коронавирус се зголеми за 200%. Денес, во земја со нешто повеќе од 11 милиони жители, скоро 400.000 се заразени. Од понеделник, 2 ноември, сите установи од типот на ресторани, забавни центри, спортски сали, фризери и салони за убавина во Белгија ќе бидат затворени. Каде што е можно, работниците треба да бидат испратени да работат од дома. Овие ограничувања ќе траат до средината на декември.

Русија

Во меѓувреме, во Русија, каде што бројот на нови инфекции исто така рапидно расте, со ограничувања сè уште не се брзаат. Покрај тоа, окружните болници досега не беа во можност да ги обезбедат најнеопходните работи: специјални одела со зголемена заштита на лекарите, респиратори и потребните лекови.

И во руските болници нема повеќе места за пациенти со коронавирус, тие се поставени директно во ходниците. Во градската болница во Уфа, на пациентите им беше советувано сами да ги решаваат своите проблеми, бидејќи неможе да се потпираат на властите.

Кога ќе бидете хоспитализирани во нашата болница, ве молиме понесете шатори со вас, бидејќи не ни остануваат места,
– изјави докторот на медицинската установа во Уфа, Глиб Глибов.

А, докторите за брза помош од Омск донеле 2 пациенти во градската администрација, бидејќи по неколкучасовно кружење низ градот не можеле да ги сместат во ниту една од болниците.

 

Слична е состојбата и во регионите Курск и Волгоград, на територијата Алтај, регионот Кемерово и голем број други региони на Русија. Регионалните власти чекаат инструкции од центарот, а Москва ја префрла одговорноста кон регионите. 

Австралија

И додека Русија се дави под тежината на новиот бран на коронавирус, а Европа се обидува да се одбрани затворајќи се во карантин, во Австралија, напротив, ги укинува ограничувањата.

Укинувањето на четиримесечниот карантин беше прославено во Мелбурн. Викторија беше затворена на почетокот на јули поради брзото зголемување на новите инфекции. Тогаш беа затворени сите институции кои не обезбедуваат одржливост на регионот. На граѓаните им беше забрането да го напуштаат домот непотребно. Патувањето надвор од државата исто така беше забрането. Карантинот стана тешко искушение за локалното население.

Но, строгите ограничувања се исплатеа. За 4 месеци не се пријавени нови инфекции во Викторија.

https://news.24tv.ua


Leave a Reply