Ливерпул ќе се бори со Реал Мадрид и Барселона за Мбапе


Напаѓачот на PSG, Килијан Мбапе може да продолжи со кариера во англиската Премиер лига. 21-годишниот напаѓач тврди дека Ливерпул, кој e во борбата за играчот ќе треба да ги надмине шпанските „Реал“ и „Барселона“.

Јирген Клоп е заинтересиран лично. Според „Le 10 Sport“, Клоп во неколку наврати разговарал со таткото и агентот на Килијан.

Мбапе беше во Монако, од каде се пресели во PSG за 135 милиони евра. До денес, цената на Французинот се проценува на 180 милиони евра. Парискиот напаѓач учествуваше на 128 натпревари на сите турнири, постигна 94 погодоци и даде 55 асистенции.

Исто така на сметка на напаѓачот се 36 натпревари и 14 погодоци за репрезентацијата на Франција, со кои стана светски шампион во 2018 година.


 

Leave a Reply