Формула 1. Фетел стана акционер на неговиот нов тим Астон Мартин


Поранешниот светски шампион во трките во Формула 1, Себастијан Фетел, кој на крајот од оваа сезона ќе го напушти тимот на Ферари и ќе се пресели во таборот на Астон Мартин, стана акционер во неговата нова „штала“. Германскиот тркач им призна на новинарите дека решил да купи одредена сума од акциите на компанијата.

„Секој може слободно да работи со своите пари како што му одговара“, го цитира Фетел Racer.Com . „Астон Мартин е јавна компанија, секој може да инвестира во тоа ако сака. Ако ме прашате дали имам акции во„ Астон Мартин “, да, имам. Колку од нив точно? Тоа е друго прашање на кое не би сакал да одговорам “.

Поранешниот светски шампион призна дека верува во тркачкиот проект Астон Мартин: „Решив да му се придружам и на патеката и финансиски. И со нетрпение очекувам да видам што ќе се случи следната година, што ќе го започнам со нов команди “.


 

Leave a Reply