„Не заслужи ваков крај„ Меси му испрати проштална порака на Суарез

Капитенот на „Барселона“ Лионел Меси му се обрати на својот поранешен соиграч Луис Суарез со проштална порака. Уругвајскиот напаѓач го напушти клубот во Атлетико Мадрид.

На својот профил на Инстаграм, Меси напиша трогателна порака: “Знаев за твоето заминување и порано, но сè беше реализирано кога влегов денес во соблекувалната. Ќе биде многу тешко да не споделувам секојдневни работи со тебе, без разлика дали се надвор од теренот или во него. Ќе ми недостигаш. Поминаа многу години, многу пријателски средби, заеднички ручеци и вечери и нема да заборавам ниту еден ден што го поминавме заедно “.

“Ќе биде чудно да те гледам во дрес од друг клуб и уште почудно да играм против тебе. За твоите достигнувања во Барселона, заслужуваш пристојна разделба, затоа што си еден од најважните играчи во историјата на клубот. Ти не го заслужи ваквиот став од Барса. кој те избрка вака. Сепак, ништо повеќе не ме изненадува. Ти посакувам сè најдобро во твојата нова авантура. Те сакам многу. Се гледаме наскоро, пријателе. “

Потсетуваме дека во „Барселона“ На Суарез претходно јасно му беше ставено до знаење дека п овеќе не се потребни неговите услуги. 33-годишниот напаѓач имаше неколку опции во кариерата, но на крајот се реши на трасфер во Атлетико Мадрид.

Leave a Reply