Ќе се изненадите на кого луѓето во светот најмногу му се восхитуваат

Анкетата спроведена од лондонскиот институт за истражување на јавното мислење YouGov, спроведена на 45.000 луѓе од 42 земји, открива на кој маж и жена во светот најмногу им се восхитуваат. Најмногу гласови добија, Барак и Мишел Обама.

Списокот од 20 мажи и 20 жени се состоел од имиња на луѓе од сите сфери на животот, од светот на политиката, забавата, музиката, спортот, преку актерството до деловниот сектор.
YouGov, пишува дека ова е првпат поранешниот претседател на САД да се најде на врвот на списокот на машки кандидати, откако во 2014 година стартуваше истражувањето World’s most admired.

Основачот на Мајкрософт, милијардерот Бил Гејтс е на второто место оваа година, а минатата година беше прв на листата. На третото место се најде кинескиот претседател Си Xинпинг.

Кога станува збор за жените, испитаниците и оваа година, најмногу и се восхитуваат на поранешната прва дама на САД, Мишел Обама.

Анџелина Џоли го зазеде второто место, а британската кралица Елизабета Втора третото. Минатата година на второто место беше Опра Винфри, а на трето Анџелина Џоли.
YouGov објасни дека на учесниците во истражувањето им директно им го поставувале прашањето за тоа на кој маж и жена во светот најмногу им се восхитуваат, а потоа, направиле два списока со 20 одбрани мажи и жени.

 

Извор: index.hr

Leave a Reply