Нови 37 случаи на коронавирус во Македонија, 4-ца починати, 131 оздравени пациенити

Во последните 24 часа се направени 464 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 20, Куманово 3, Штип 1, Тетово 3, Струга 2, Велес 1, Охрид 2, Гостивар 2, Крива Паланка 1, Кочани 2.

Починати се 4 лица, пациент од Виница (57г), двајца пациенти од Охрид (77г и 57г) и еден од Струга (74г). Од нив тројца се починати во, еден вон болнички услови. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравени пациенит од: Скопје 41, Куманово 34, Штип 5, Прилеп 6, Тетово 13, Велес 1, Охрид 3, Кавадарци 1, Гостивар 6, Струмица 2, Кочани 2, Демир Хисар 1, Берово 1, Виница 4, Свети Николе 2, Кичево 8, Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 166.356 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15827, бројката на оздравени пациенти е 13315, на починати е 652, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1860.

Leave a Reply