Победничка завршница на Хамилтон на трката во Муџело, Прв подиум за Албон

Луис Хамилтон возачот на Мерцедес успеа да победа на трката во Муџело за Големата награда на Тоскана (Италија).

Втората позиција ја освои Валери Ботас, а трет беше Алекс Албон што е прв Ф1 подиум за вториот возач на Ред Бул.

Британецот најдобро се снајде на хаотичното гранпри кое на крајот го завршија само 12 возачи. Имаше неколку инциденти, трката мораше двапати да биде прекината, рестартирана, а во целиот овој хаос Хамилтон беше оној кој беше најбрз и дојде до 90 победа во кариерата, шеста во оваа сезона.

 

Leave a Reply