Нови 98 случаи на коронавирус во Македонија, 2-ца починати, 56 оздравени пациенити

Во последните 24 часа се направени 1253 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 17, Куманово 13, Прилеп 11, Тетово 10, Струга 5, Велес 2, Битола 1, Охрид 3, Кавадарци 4, Гостивар 7, Гевгелија 7, Струмица 2, Крива Паланка 2, Кочани 3, Пробиштип 1, Македонски Брод 1, Берово 1, Виница 2, Делчево 2, Свети Николе 2, Ресен 2.

Починати се 2 лица во болнички услови, пациент од Охрид (54г) и пациентка од Радовиш (51г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 56 оздравени пациенит од: Скопје 19, Куманово 7, Прилеп 5, Тетово 3, Струга 3, Битола 1, Охрид 1, Гостивар 7, Крива Паланка 1, Радовиш 1, Берово 3, Делчево 3, Свети Николе 2.

Досега во земјата се направени вкупно 165.892 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15791,  бројката на оздравени пациенти е 13184, на починати е 648, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1959.

Leave a Reply