Себастијан Фетел: „Бев многу близу до напуштање на Формула 1“

Германскиот возач Себастијан Фетел изјави дека бил многу близу да ја напушти Формула 1, пред да потпише договор со Астон Мартин.

Четирикратниот светски шампион стави крај на четиримесечните шпекулации за неговата иднина во Формула 1, потпишувајќи договор за Расинг Поинт, кој од следната ќе се вика Астон Мартин.

“Не знам дали може да се измери колку бев близу (да си заминам од Формула 1). Беше многу блиску”, изјави сегашниот возач на Ферари.

Тој изјави дека сфатил дека  себе си треба да се стави на првоместо и да одличи што е најдобро за него.

„Верувам дека ова е најдобрата одлука и дека тоа ќе го докажам тоа“, изјави Фетел.

Тој изјави дека одлуката воопшто не била лесна и верува дека Астон Мартин може да направи многу повеќе од она што до сега го видовме.  Фетел објасни и зошто се одлучил за Астон Мартин.

“Тимот. Луѓето кои стојат зад него, духот и потенцијалот”, рече Фетел.
“Мислам дека можам да дадам повеќе и се радувам на нова задача во ново опкружување, нов тим. Некои од луѓето гипознавам подолго време и се надевам дека заедно ќе постигнеме добри резултати”, додаде Фетел.

Leave a Reply