Клоп: Да го измислев тој збор, ќе се збогатев

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп ги коментираше гласините за можно доаѓање на играчи во клубот.

Овој пат, тема беше фудбалерот на Баерн, Тијаго Алкантара, за кого се шушкаше дека треба да го напушти Минхен до крајот на преодниот рок.

Гласините велат дека Ливерпул е меѓу првите клубови во низата за услугите на шпанскиот репрезентативец.

“Да измислев збор што ќе го запре ширењето гласини, веќе ќе бев богат. Одлично е што сме поврзани со Алкантара, но тоа е сè. Секогаш сум велел дека тој е одличен фудбалер. Тој е добар играч, поврзан со голем клуб, супер. Тоа е сè што можам да кажам за тоа “, изјави Клоп за Ливерпул Ехо.

Сепак, овој трансфер би можел да се реализира, ако се знае дека баварскиот клуб е исто така подготвен да го пушти Алкантара и да заработи пари на него.

Актуелниот договор меѓу Алкантара и Баерн истекува во летото 2021 година.
Шпанецот со Баерн освои седум трофеи во Бундеслигата, четири германски купа, три германски Суперкупа, Лига на шампиони, а го освои и Светското клупско првенство.

Извор: Liverpool Echo

Leave a Reply