Њујорк Тајсм: Џоковиќ не е во Топ 10, може би во Топ 20

Кристофер Клери, новинар за Њујорк Тајмс, направи список од 10 најинтересни играчи
на АТП листата.
Добро познатиот тениски новинар, кој со новинарство се занимава од 1990 година, не
го стави најдобриот тенисер Новак Ѓоковиќ во Топ 10. Тој истакна дека Ѓоковиќ може
да биде во Топ 20, поради неговата „еластичност“.
Според него, најинтересен тенисер за гледање е Роџер Федерер. Потоа следи Денис
Шаповалов кој се најде на второто место, Рафаел Надал на третото, а потоа следат Ник
Кирјос, Стефанос Циципас, Доминик Тим, Корентан Муте, Гаел Монфис, Данил
Медведев и Фабио Фоњини.
Како бонус, тој ја стави Стена Вавринка на 11-то место.


Извор: b92.net

С.С.

Leave a Reply