50 мртви и повеќе од 2,500 повредени. Првични проценки за бројот на жртви во Бејрут

Во експлозијата во Бејрут загинаа околу 50 луѓе, повеќе од 2,5 илјади се повредени. Оваа прелиминарна проценка за бројот на жртви во Либан ја даде шефот на Министерството за здравство на државата Хамад Хасан.

Државниот управник не исклучува дека бројот на жртвите може да се зголеми. Оваа информација ја потврди шефот на либанскиот Црвен крст, пренесуваат локалните медиуми.

Израел понуди хуманитарна помош на Либан. Ова го изјави министерот за одбрана и заменик Премиерот на земјата Бени Ганц, како и министерот за надворешни работи Габи Ашкенази. Понудата беше направена преку меѓународни дипломатски и одбранбени канали.

Премиерот на Либан, Хасан Диаб, рече дека одговорните за експлозијата во пристаништето во Бејрут „ќе ја платат цената“.

Трагедијата во Либан се случи на 4 август. Сè уште не се знае што точно ја предизвикало експлозијата.

Leave a Reply