Утрово починал Драган Вучиќ

Утрово починал Драган Вучиќ на 65-годишна возраст, а веста за смртта ја потврдил неговиот син Мартин Вучиќ за одредени македонски медиуми.

Починал на Инфективната клиника во Скопје. Причината за смртта се компликации од коронавирусот.

Драган Вучиќ, (роден 1955  –  2020 година) е македонски композитор и пејач. Драган е роден во Скопје. Драган има компонирано бројни поп-хитови како што се Свирете ја Зајди Зајди, Ангели Ме Носат и Кажи Звезда. Во 90-тите беше главен пејач на поп-фолк-групата Кода. Тој ја компонираше песната Make My Day, избрана да ја претставува Македонија на Евровизија 2005

Нека почива во мир.

Leave a Reply