Почина режисерот на нашите омилени цртани ликови од детството. Почивај во мир. Фала ти за прекрасното детство.

Режисерот на Том и Џери, Gene Deitch, за жал почина на возраст од 95 години.

Илустраторот кој победи на Оскар починал на 17ти Април вечерта во неговиот стан во Прага. 

Неговиот чешки издавач, Петр Химел, изјави за Асошиејтед Прес дека тој починал „неочекувано“.

Gene, неговото целосно име Eugene Merrill Deitch, режираше 13 епизоди на саканиот детски цртан филм Том и Џери и некои од сериите Попај.

Неговиот филм Мунро ја доби наградата Академија за најдобар анимиран краток филм во 1960 година.
Исто така, тој беше номиниран за истата награда двапати во 1964 година за Here’s Nudnik и How to Avoid Friendship.

Претходно, тој ја создаде серијата „Tom Terrific“, додека Sidney’s Family Tree, кое тој беше ко-продукција, беше номинирано за награда Академија во 1958 година.

Фановите пишуваа на Твитер за да споделат сочувство и да искажат колку им значеше.

Leave a Reply