САЕМСКА ПРОМОЦИЈА НА НОВАТА КНИГА НА КОСТА ПЕТОВ „ШТО ЌЕ КАЖАТ ДРУГИТЕ?“

58 Денес, на штандот на ТРИ на Саемот на книгата се одржапромоција на новата книга на Коста Петров, насловена „Што

Read more

„Музеј на детството“ е стаклен сад со спомени и трауми од детството

39 Во присуство на многубројна публика, вчеравечер (17 март), во книжарницата „Литература.мк Суперстор“ во „Скопје сити мол“ беше промовирана новата

Read more

Сашко Илов: Книгата „Џоломарите“ е сведоштво за паганскиот ритуал кој е наше живо културно наследство

28 Традиционалниот пагански ритуал џоломари, што секоја Василица се одржува во селото Бегниште, Кавадаречко, е во фокусот на новата книга

Read more

Италијанската писателка Роза Вентрела онлајн ќе го промовира македонското издание на романот „Градината на олеандрите“

12 Интернационалниот бестселер „Градината на олеандрите“ од италијанската писателка Роза Вентрела ќе биде промовиран вечерва (20 декември, понеделник), со почеток

Read more

Moџо Килингтон ќе го промовира својот нов роман „Уништување“ во Literatura.mk Superstore во „Скопје сити мол“

19 Новата книга на Божидар Божиновски, познат како Moџо Килингтон, „Уништување“, ќе биде промовирана на втори декември (четврток), со почеток

Read more

Промоција на „Куферот на Хана“ од Карен Левин во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија

15 Наградуваната книга за деца „Куферот на Хана“ од канадската авторка Карен Левин ќе биде промовирана на 9 ноември (вторник),

Read more

ДВЕ ЦД-ПРОМОЦИИ И ДОДЕЛУВАЊЕ НАГРАДА ЗА НАЈДОБАР МАКЕДОНСКИ ЏЕЗ МУЗИЧАР ВО РАМКИТЕ НА 40. СКОПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ

40 Одбележувањето на годинешниот јубилеј на Скопскиот џез фестивал, покрајдругите програмски активности, ќе биде зачинето и со промоција на две

Read more