Оревите се најдобрата храна за здравјето на мозокот: зошто треба да ги јадете секој ден

Со редовно користење на ореви во вашата исхрана, може да забележите подобрувања во меморијата и перформансите. Лекарите и сертифицираните нутриционисти заклучиле дека оревите не само што го стимулираат мозокот, туку и позитивно влијаат на расположението и нервниот систем.

Ако понекогаш чувствувате дека сте ја изгубиле концентрацијата и заборавите на одредени работи, обидете се да јадете по еден орев секој ден. Запомнете дека е добар за мозокот, па не заборавајте да го користите како ужина секој ден.

Зошто оревот е добар за мозокот

Богат е со антиоксиданси

Елиана Роуз, докторка , вели дека оревите имаат антиинфламаторни својства и се важни за здравјето на мозокот и закрепнувањето на повредите.

Овие растителни соединенија делуваат како моќни антиоксиданти во телото. Според Harvard Health Publishing, одржувањето низок холестерол и контролирањето на воспалението може да го намали ризикот од срцев или мозочен удар.

 

Ја намалува Алцхајмеровата болест

Нутриционистката Лорен Манакер рече дека маслото кое се наоѓа во оревите ги штити мозочните клетки од ран почеток на Алцхајмерова болест.

Студијата од 2022 година во списанието Nutrients покажа дека маслото од орев ги штити клетките од оксидативен стрес, ја подобрува функцијата на мозочните клетки и ја намалува прогресијата на Алцхајмеровата болест.

Ја подобрува меморијата

Грицкањето ореви може да ви помогне да ја подобрите вашата меморија без оглед на возраста. Експертот за имунологија Сузан Блејк вели дека јаткастите плодови содржат неколку есенцијални масти кои се поврзани со подобрување на меморијата.

Колку ореви треба да се јадат

Малку повеќе од една шака ореви секој ден е вистинската количина за здравјето на мозокот. Додадете јаткасти плодови во овесна каша, гранола, јогурт, колачиња или салата.


24tv.ua

 

Leave a Reply