Што треба да направите кога усните ви пукаат на студ

Кожата на усните е тенка и нежна, па е склона кон сувост, пукање и лупење. А студеното време може само да ја влоши оваа состојба.

Кои средства треба да се избегнуваат

Американско здружение на дерматолози препорачува да не се користат козметички производи за усни кои содржат камфор, еукалиптус, ментол, цимет, цитрус, нане, ланолин, октиноксат или оксибензон, фенол или фенил, пропил галат, салицилна киселина.

Што треба да содржи производот за усни

Дерматолозите препорачуваат производи од масло од семе од рицинус, деметикон, минерално масло, вазелин, состојки за сончање со титаниум или цинк оксид. Средствата треба да бидат хипоалергични и без мирис.

Како да користите производи за усни

Нанесете мелем за усни или хидратантна крема неколку пати на ден и пред спиење, не само пред излегување. Ако вашите усни се многу суви и испукани, обидете се со густа маст како вазелин. Ја задржува течноста подолго од восокот или маслото. Покрај тоа, ви треба:

  • Нанесете мелем за усни со заштитен фактор 30 или повеќе пред да излезете надвор. Дури и во зима, важно е да ги заштитите усните од сонцето.
  • На отворено, балсамот за усни треба да се нанесува на секои 2 часа.
  • Пијте многу вода за да избегнете дехидрација.
  • Не држете метални предмети со усните. Nакитот и другите секојдневни предмети направени од метал може да ги иритираат веќе чувствителните усни.
  • Покријте ги усните со марама ако надвор е ладно.
  • Вклучете навлажнувач на воздух дома доколку имате.

Ако ги следите овие совети, може да постигнете забележително подобрување за 2-3 недели. За да спречите повторно испукани усни, продолжете да нанесувате балсам за усни откако ќе се исуши внатре или надвор.

Ако грижата не помогна, консултирајте се со дерматолог. Пукнатините на усните може да се појават не поради временските услови, туку, на пример, поради алергии или габична инфекција. Дерматологот ќе ја утврди причината и ќе препише третман.

24tv.ua

Leave a Reply