„Формула 1“ Презентирани новите болиди за сезона 2023

Италијанскиот Ferrari е еден од водечките Формула 1 брендови со извонредно ниво на амбиции. Италијанците едвај ја забележаа минатата сезона како плус, но шампионатот од 2023 година е нова шанса за вицешампионот од серијата Французинот Charles Leclerc и неговиот партнер Шпанецот Carlos Sainz.

Се чини дека пред почетокот на сезоната во 2023 година, тимовите во Формула 1 како да започнаа натпревар. По презентациите се покажа дека води германскиот Мерцедес.

Осумкратните победници на Купот на конструктори го обоија само горниот дел од новиот болид W14 во мат црна боја, а главната површина е чист карбон. Како и ривалите, Мерцедес ја намалува тежината на сите неопходни средства.

Германскиот производител веќе користеше темна боја во 2020-2021 година: со тоа, тимот ги освои последните тимски шампионати до денес, а Британецот Lewis Hamilton ја освои својата седма индивидуална титула. Сега тој и George Russell се пред нов предизвик.

Alpine ја започнува сезоната 2023 со целосно француски возачки состав – Esteban Ocon и Pierre Gasly – и легендарниот фудбалер и тренер Zinedine Zidane.

Боите на болидите се речиси исти како минатата година, но во согласност со „модните трендови“ на „Формула 1“ во 2023 година, има повеќе црна боја. Изборот на црни области е нестандарден – како бојата да е фрлена на половина пат до опашката на A523.

Сепак, бојата не е толку важна за Ф1 болид како перформансите на возење, па да го почекаме првиот официјален предсезонски тренинг на болидите за да формираме малку повеќе мислење за фаворитите на турнирот во 2023 година.

vesti.ru

Leave a Reply