Како правилно треба да се хранат заболените со коронавирус: совет од СЗО


Следењето здрава исхрана е многу важно за време на пандемијата КОВИД-19. Она што го јадеме и пиеме може да влијае на способноста на нашето тело да спречува, да се бори против инфекции и да помогне во закрепнување.

Светската здравствена организација објасни како да се јаде за време на пандемија и во случај на болест.

Експертите на СЗО забележуваат дека ниедна храна или додаток не промовира спречување и лекување на коронавирус, но правилната исхрана може да го поддржи имунитетот и да го намали ризикот од развој на хронични состојби, вклучувајќи кардиоваскуларни болести, дијабетес и некои видови на рак.

Што да јадете за време на коронавирус 

  • Ограничете го внесувањето на сол и храна богата со натриум (како соја и рибен сос) на 1 лажичка на ден.
  • Подобро е да се користи јодизирана сол.
  • Исто така, треба да јадете помалку слатки
  • Исклучете од исхраната газирани пијалоци, сладок јогурт, концентрати од овошен сок, сирупи, млеко со вкус.
  • Свежо овошје е подобро од закуски со висока содржина на шеќер – колачиња, колачи и чоколадо.
  • Исто така, потребно е да се пие повеќе вода, барем 8-10 чаши на ден. Редовното пиење вода не само што ја одржува рамнотежата на вода и сол, туку помага и во ограничување на потрошувачката на дополнителни калории.
  • Јадете мешавина од цели зрна како пченица, пченка и ориз, мешунки како леќа и грав, многу свежо овошје и зеленчук и некои животински производи (како месо, риба, јајца и млеко) секој ден.
  • Кога готвите, заменете сончогледово масло, путер и маст со покорисни масти, како што се маслиново, соја, сончогледово или пченкарно масло.
  • Обидете се да готвите на пареа наместо да пржете храна
  • Употребата на алкохол не штити од COVID-19 и може да биде опасна.

Родителите на мали деца се советуваат од експертите да се придржуваат кон доењето и додавање на хранлива и безбедна храна од 6 месеци.


 

Leave a Reply