271 санкционирани возачи во Скопје и 306 санкции за неносење маска


Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (08.11.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот

Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 271 мерки, меѓу кои 38 за возење без возачка дозвола, 32 санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, 10 мерки за управување возило под дејство на алкохол, 4 санкционирани мотоциклисти, како и 41 мерка за непрописно паркирани возила. 

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

 

Во текот на изминатото деноноќие (08/09.11.2020) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 306прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со ковид-19.


 

Leave a Reply