„ОСТАНЕТЕ ДОМА!„ Апел од Австриската полиција до граѓаните по серијата терористички напади (ВИДЕО)


Австриската полиција апелираше до жителите на градот преку Твитер и локалните медиуми. „Остани дома! – поттикнете ги службениците за спроведување на законот и замолете ги оние што не можат да го сторат тоа да избегнуваат јавни места и да не користат јавен превоз.

Градските власти ветија дека градинките и училиштата ќе работат како и обично, како и јавениот превоз, исто така го поддржуваат и апелот да се остане дома.

Во моментов е познато дека 4 лица се жртви на серија терористички напади во Виена , додека 15 беа повредени, од кои 7 беа тешко повредени.

Еден од напаѓачите е елиминиран од полицијата. Информациите за уапсените се неофицијални, додека агенциите за спроведување на законот не откриваат детали за нивното апсење.

Очевидци, пак, снимија полициска престрелка со еден од натрапниците, а на социјалните мрежи се појавија и снимки од ладнокрвно убиство на еден терорист против случаен минувач.

Министерот за внатрешни работи рече дека еден од криминалците успеал да избега. Австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер на прес-конференција рече дека нападот врз градот го извршиле исламистички терористи.


Leave a Reply