Дали е корисно да се биде ВЕГАН. Што треба да знаете за овој животен стил


Една од важните причини за луѓето кои одбиваат храна од животинско потекло е придобивката за организмот. Сепак, дали е тоа навистина толку корисно?

Кои се вегани

Веганите јадат само храна од растително потекло. Тие се откажуваат од месо, морски плодови, јајца, млечни производи и мед.

Постојат две категории на вегани:

  • Диететски вегани се оние кои консумираат само растителна храна, целосно откажувајќи се од сите производи од животинско потекло.
  • Етички вегани. Тие не само што не јадат производи од животинско потекло, туку не користат стоки и услуги создадени со кршење на правата на животните. На пример, тие не носат облека направена од крзно, кожа, волна. Исто така, не користат лекови и козметика кои биле тестирани на животни.

Која е разликата помеѓу вегетаријанството и веганството

Вегетаријанците и веганите избираат да не јадат месо и риба. Но, веганизмот е построга форма на вегетаријанство. На пример, вегетаријанците можат да јадат млечни производи, јајца и мед, кои не вклучуваат колење на животни.

Двете диети вклучуваат низа овошја, зеленчук, ореви, семиња, житарки и мешунки, како и „замени за месо“ добиени од оваа храна.

Придобивките од веганизмот

  1. Борба против дебелината

Првиот очигледен „плус“ на веганството е борбата против дебелината. Растителната храна е помалку калорична. Се разбира, можете да добиете тежина со јадење само растенија. Сепак, тие треба да се јадат повеќе од месни производи.

  1. Предности за кардиоваскуларниот систем

Исклучувањето на храна од животинско потекло од исхраната го намалува ризикот од срцеви проблеми. Факт е дека со откажување од месо, едно лице не добива лош холестерол, што влијае на срцето. Според бројни студии, веганите имаат многу пониска стапка на смртност од коронарна срцева болест. Исто така, овие луѓе страдаат многу помалку од хипертензија.

  1. Подобрување на варењето на храната

Не јадејќи месо, веганите ја поедноставуваат работата за стомакот. Овие луѓе ретко доживуваат тежина за време на дигестивниот процес. Веганската диета има добар ефект врз работата на цревата. Јадејќи многу зеленчук, тие му даваат на телото значителна количина растителни влакна, што ги стимулира цревата и го промовира неговото редовно празнење. Исто така, растителната храна позитивно влијае на цревната микрофлора.

  1. Безбеден за дијабетичари

Храната од растително потекло не може многу да го зголеми нивото на гликоза во крвта, така што оваа диета треба да ја следат луѓе со дијабетес.

  1. Подобрување на имунитетот и борба против ракот

Во менито на вагани има многу зеленчук и овошје, тие често ги јадат сурови. Затоа, телото на веганите е богато со витамин Ц и витамини од групата Б и антиоксиданти. Тие го зголемуваат имунитетот и исто така го намалуваат ризикот од рак.

Пред да започнете со веганска диета, консултирајте се со лекар и поминете ги соодветните тестови. 

Кои се придобивките од веганизмот во животната средина

Експертите проценуваат дека за една година веганите заштедуваат повеќе од 1,5 милиони литри вода, 6,6 илјади килограми жито и 365 животи.

Но, ако не носите крзно и кожа, тоа не значи дека различните замени не влијаат на околината. Работите направени од неприродни материјали траат подолго за да се распаднат, па затоа треба да барате алтернатива. На пример, да се предадат за обработка, но во никој случај да не се исфрлат. 

Каков ризик имаат веганите 

Иако веганската диета има многу придобивки, важно е да се знае дека постојат одредени ризици, бидејќи телото може да има недостаток на некои важни витамини.

Замор, вртоглавица, главоболка

Со оваа диета, телото не е во согласност со витамин Б12, кој се наоѓа во храна од животинско потекло, млечни производи и жолчка од јајце.

Кога витамин Б12 има недостаток во телото, со текот на времето може да се појави апатија, слабост, брз замор, како и лесна вртоглавица и главоболка.

Недостаток на протеини

Изворот на протеини во исхраната е претежно пилешко, јајца, млечни производи и риба. Се разбира, постојат протеини во растителната храна, сепак, тие се полошо апсорбирани од телото. Но, следејќи веганска диета, можете да го надоместите протеинот. За да го направите ова, додадете во исхраната грав, леќа, соја, компири, ориз, леќата, овесна каша, ореви и многу повеќе.

Недостаток на енергија

Растителната храна содржи малку нутритивна енергија. Значи, веганите кои вршат физичка работа може да имаат проблем да ја добијат потребната енергија.

Во овој случај, луѓето треба да јадат повеќе семиња, ореви и масло.

Проблеми со кожата и косата

Веганите можат да имаат недостаток на витамин Д, бидејќи најголемиот дел од овој витамин се наоѓа во рибите, млечните производи и јајцата. Овој витамин може да се добие од ултравиолетово зрачење на сонце. Сепак, сега поради озонските дупки ултравиолетовата светлина не стана целосно безбедна, па затоа е подобро да не се употребува долг престој на сонце.

Најдобра опција е да се добие витамин Д од храната. Лекарите советуваат веганите да го земаат овој витамин како додаток во текот на целата година, а вегетаријанците само во текот на зимата.

Витамин Д помага да се апсорбираат микроелементите потребни за зајакнување на коскеното и забното ткиво, фосфорот и калциумот. Потребно е и за апсорпција на витамин А. Доколку на телото му недостасува овој витамин, тоа влијае на кожата, станува сува, косата е слаба и досадна, а забите почнуваат побрзо да се расипуваат.


https://health.24tv.ua


 

Leave a Reply