МВР: 737 санкции за неносење маска и 257 санкционирани возачи во Скопје


Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (01.10.) продолжи со
засилените акциски контроли во областа на сообраќајот
Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 257 мерки, меѓу кои 38 за
возење без возачка дозвола, 29 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 11
санкции за управување под дејство на алкохол и 34 за неносење заштитна маска.
Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до
граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме
безбедноста во сообраќајот.

Во текот на изминатото деноноќие (01/02.11.2020) на територијата на Република
Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице,
регистрирани се 737 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до
граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел
справување со ковид-19.

Leave a Reply