Барселона има нов претседател


По заминувањето на Хосеп Марија Бартомеу, Барселона го назначи неговиот наследник до изборите.

Привремен претседател на каталонскиот гигант ќе биде Карлос Тускетс.

Тускетс ќе биде на чело на Барселона во следните неколку месеци, сè додека не се избере ново раководство на почетокот на следната година.

Тускетс е основач на FINBANC банка, која сега го носи името „Banco Medionalum“, а покрај неа, таа е сопственик и на уште 56 други компании.

Тој беше поврзан како потенцијален кандидат за претседател на изборите, но сè уште официјално не ја доставил својата кандидатура.

Познат е по тоа што честопати беше против потезите на управата на Бартомеу поради (пре) високите договори на играчите во однос на буџетот.


 

Leave a Reply