Dua Lipa, Rita Ora … Уште една албанска пејачка си го присвои ајварот


Американската пејачка Bebe Rexha е третата пејачка со албанско потекло која јавно, насоцијалните мрежи, рече дека ајварот е албански специјалитет.

Таа објави видео на Инстаграм на кое се гледа како мачка ајвар на леб и го нарекува „албански специјалитет кој сите го сакаат“ и кој добро “оди” со јајца.

Секако, ова наиде на големо негодување од нејзините обожаватели од нашиот регион.

Bebe Rexhaе родена во Њујорк, а нејзините родители се Албанци од Македонија. Нејзиното вистинско име е Bleta. Нејзиниот татко од Дебар емигрирал во САД кога имал 21 година, а нејзината мајка Букурија Реџа е по потекло од Гостивар и е родена во Америка. На албански јазик, нејзиното име значи „пчела“.


 

Leave a Reply