За историја: Хамилтон = Шумахер


Луис Хамилтон стигна до 91-та победа во својата професионална кариера.

Тој имаше уште едно одлично возење и убедливо забележа победа на Нирнберг Ринг во трката за Големата награда на Ајфел.

Ова беше 91-та победа на Луис Хамилтон и тоа значи дека Хамилтон сега има ист број на победи како и иконата на овој спорт, германскиот возач Михаел Шумахер.
Кога заврши трката, Хамилтон доби вреден подарок. Имено, Мик Шумахер, синот на Михаел Шумахер, му даде на Луис Хамилтон кацига која Мајкл ја носеше додека возеше за тимот на Мерцедес.

Историјата е напишана!

 

Извор: b92.net


 

Leave a Reply