Надал го уништи Ѓоковиќ за 13/13 на Ролан Гарос!


Рафаел Надал ја освои 13-тата титула на Ролан Гарос со победа од 3:0 над Новак Ѓоковиќ.

Надал славеше победа над Ѓоковиќ, по два часа и 41 минута игра – 6: 0, 6: 2, 7: 5.

Ова беше 13-та титула на Шпанецот во Париз во исто толку одиграни финалиња, а исто така и 100-та победа на Ролан Гарос во неговата кариера, каде има само два пораза.

Надал така се изедначи со Роџер Федерер по бројот на трофеи на Грен Слем со 20 освоени, додека Ѓоковиќ остана на 17.


 

Leave a Reply