Меси е прогласен за најдобар фудбалер на Шпанското првенство од 1928 година


Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси е прогласен за најдобар фудбалер во шпанското првенство во својата историја. Ова стана познато како резултат на истражување на Центарот за историја и статистика. Истражувачите анализирале 9.724 фудбалери кои играле на националното првенство од 1928 година.

Како резултат на тоа, Меси постигна 695 поени и го зазеде првото место на рангирањето. По сегашниот капитен на Каталонците е поранешниот фудбалер на „Спортинг“ и истата „Барселона“ Енрике Кастро (566 поени). Најдобрите тројца играчи во шпанското првенство ги затвори Цезар (557) – уште еден екс-клупски играч од Каталонија, кој помина 13 сезони за него.

Во првите десет се и Телмо Сара (532), Раул Гонзалес (528), Хуан Арса (510), Карлос Алонсо (489), Алфредо ди Стефано (481),  Горостиза (473), Мануел Фернандез „Пахињо“ (471) и Франциско Генто (467).

За одбележување е тоа што поранешниот напаѓач на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, остана надвор од Топ 10. Португалскиот напаѓач постигна 457 поени и е само на 12-та позиција.


 

Leave a Reply