Ангеловски и Тричковски пред Естонија: Нов натпревар и нова прилика за добар резултат. Целта е да ги освоиме бодовите


Селекторот на македонската А репрезентација, Игор Ангеловски и репрезентативецот Иван Тричковски на официјалната прес-конференција спроти утрешниот натпревар против Естонија во Талин ги споделија своите очекувања за натпреварот од третиот круг од групата Ц во Лига на нации. 

 

– Се подготвуваме како и за секој друг натпревар. Мечот против Косово веќе е зад нас и целосно сме фокусираме на утрешниот натпревар. Стартувавме добро во групата од Лига на нации и нашата цел е освојување на трите бода на утрешниот дуел. Квалитетот на моите фудбалери ми дава право да верувам дека ќе успееме, навистина сум среќен што работам со оваа група на фудбалери кои на секој следен натпревар ја потврдува својата вредност. Сите се ставаат во функција на тимот и на тој начин ги покриваме и проблемите кои ги имаме со повредени фудбалери. Го почитуваме противникот, имаат добри фудбалери, Туњов од Спал, Васиљев од Флора и треба да бидеме максимално внимателни, изјави селекторот Ангеловски. 

 

–  Фокусот ни е насочен кон нашиот тим, иако го сметаме за многу сериозен составот на Естонија. Важно е да бидеме на високо ниво, иако доаѓаме по исклучително важниот натпревар против Косово во кој го постигнавме тоа што го сакавме. Утре е нов натпревар и се подготвуваме да го добиеме. Се надевам дека сите ќе го сфатиме максимално сериозно и ќе одиграме на наше, високо ниво, изјави Тричковски.  

 

Извор: ffm.mk


 

Leave a Reply