За 24 часа, нови 386 случаи на Ковид 19!

Во последните 24 часа се направени 2267 тестирања, а регистрирани се 386 нови
случаи на ковид-19 во: Скопје 178, Куманово 18, Дебар 1, Штип 8, Прилеп 20, Тетово
13, Струга 9, Велес 5, Битола 13, Охрид 7, Кавадарци 3, Гостивар 4, Гевгелија 18,
Струмица 44, Крива Паланка 7, Радовиш 4, Кочани 10, Пробиштип 1, Македонски Брод
1, Берово 7, Валандово 3, Виница 2, Делчево 1, Свети Николе 3, Кичево 4, Неготино 2.
Починати се 6 лица, од два пациенти од Скопје (67г. и 67г.), пациентка од Тетово
(72г.), од Битола (44г.), Струга (62г.) и Свети Николе (81г.).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од: Скопје 61,
Куманово 23, Дебар 1, Штип 4, Прилеп 9, Тетово 5, Струга 2, Велес 5, Битола 6,
Гостивар 2, Гевгелија 1, Струмица 15, Крива Паланка 2, Радовиш 2, Кочани 1,
Пробиштип 2, Берово 4, Делчево 1, Свети Николе 3, Кичево 5.
Досега во земјата се направени вкупно 203779 тестирања на Ковид -19. Нема
тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на
епидемијата изнесува 20163, бројката на оздравени пациенти е 16009, на починати е
781, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3373.

Leave a Reply