Ја јадете оваа храна секој ден, а не знаете дека го уништува мозокот


Експертите од сите области на медицината кои се занимаваат со мозокот истакнуваат
дека некои видови храна значително го нарушуваат здравјето на мозокот, па затоа
луѓето кои ја јадат редовно ризикуваат губење на меморијата или Алцхајмерова болест.
Во храната која е добра за мозокот влегуваат: моркови, бадеми, лешници, јагоди,
малини, капини, аронија, риба. Експертите посочуваат дека вештачките засладувачи,
кои се наоѓаат во разни колачи и слатки пијалоци, се опасни за здравјето на мозокот.
Тие создаваат огромен ризик за дијабетес тип 2, што го зголемува ризикот од
Алцхајмерова болест. Истиот ризик го носат и преработената храна полна со транс
масти, кои вклучуваат брза храна, чипс, пица, пуканки направени во микробранова
печка, маргарин…
Истражувањата покажуваат дека газираните сокови полни со шеќер негативно влијаат
на когнитивните функции на мозокот, додека некои експерти наоѓаат врска помеѓу
храната што содржи глутен и шизофренијата и аутизмот.


Извор: krstarica.rs


 

Leave a Reply