И денеска алармантна бројка на регистрирани нови случаи на коронавирус во Македонија


Во последните 24 часа се направени 1831 тестирања, а регистрирани се 243 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 98
– Куманово 11
– Штип 7
– Прилеп 12
– Тетово 2
– Струга 9
– Велес 3
– Битола 5
– Охрид 5
– Кавадарци 4
– Гостивар 5
– Гевгелија 5
– Струмица 21
– Крива Паланка 2
– Радовиш 9
– Кочани 11
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 1
– Берово 9
– Валандово 4
– Виница 2
– Делчево 2
– Свети Николе 12
– Кичево 1
– Неготино 2

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (65г.), од Битола (82г.), и двајца од Куманово (72 и 80г.). Три пациенти се починати во болница, еден вон болнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 100 оздравени пациенти од:
– Скопје 39
– Куманово 4
– Штип 2
– Прилеп 3
– Тетово 3
– Струга 4
– Велес 7
– Битола 3
– Охрид 3
– Кавадарци 2
– Гостивар 6
– Гевгелија 2
– Струмица 10
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 1
– Берово 1
– Делчево 1
– Кичево 2
– Ресен 5

Досега во земјата се направени вкупно 193.652 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18602, бројката на оздравени пациенти е 15264, на починати е 753, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2585.


Leave a Reply