Фудбалерите на Баерн го освоија Суперкупот на Германија


Фудбалерите на Баерн Минхен осми пат по ред го освоија Суперкупот на Германија. Актуелниот победник во Лигата на шампионите ја презеде предноста над Борусија Дортмунд со 3: 2. Победничкиот погодок го постигна Јозух Кимич.

За Минхен се истакнаа и Корентин Толисо и Томас Милер. Поразените ги постигнаа Јулијан Брант и Ерлинг Холанд.

Минатата сезона Баерн го освои германскиот шампионат и Националниот куп. Борусија Дортмунд се најде на второто место во германската Бундес лига.


 

Leave a Reply