Артета со една реченица објасни зошто е невозможно да се победи Ливерпул


Микел Артета, после натпреварот Ливерпул – Арсенал (3: 1) во рамките на третото коло од Премиер лигата, накратко објасни зошто отпорот против „црвените“ бил залуден.

Тренерот на Арсенал не се предаде против Ливерпул без борба и напад. Напротив, тој го нападна англискиот шампион на домашен терен и поведе во 25-та минута со голот на Лаказет.
Сепак, Ливерпул направи пресврт за само девет минути со головите на Мане и Робертсон, а на две минути пред крајот Јота го постави конечниот резултат.

Артета сумираше зошто не може да се бори против тимот на Клоп: „Ако успеете да го поминете пресингот на Ливерпул, наидувате на Ван Дијк, кој потоа го проигрува Салах од 50 метри и тоа е тоа“.

 

Извор: Index.hr


 

Leave a Reply