Tesla ги демонстрираше можностите на својот најмоќен електричен автомобил: видео


На неодамнешниот Tesla Battery Day, покрај новиот концепт на батерии за електрични автомобили и достапен модел на автомобил, компанијата покажа и верзија со три мотори на својот предводник на седан Model S.

Според Elon Musk, максималната брзина на Model S Plaid е 321 км на час, а опсегот со едно полнење на батеријата – до 836 километри. За да ги потврди карактеристиките и брзината на автомобилот, компанијата објави видео кое го покажува минувањето на  цел круг од тркачката патека WeatherTech Raceway Laguna Seca во Северна Калифорнија. Вкупното време беше 90 секунди и со тој резултат го направи еден од најбрзите сериски автомобили во светот.

Како резултат, седанот со електричен погон беше побрз од суперавтомобилот Мекларен Р1. Сепак, електричниот автомобил загуби само три секунди од новиот Мекларен Сена. Но, седанот Тесла е многу поевтин од наведените модели кои малопродажната цена во долари е претставена со седумцифрени бројки. За споредба, цената на основната модификација на Model S Plaid е 134.490 долари .

 

Leave a Reply