Промените на Ролан Гарос ќе го налутат Надал


Организаторите на Ролан Гарос воведоа новина во овогодинешното натпреварување.
Покрај тоа што парискиот грен слем беше преместен од мај во септември поради пандемијата на коронавирусот, најновата вест е дека ќе се игра со нови топки.
Француската тениска федерација го раскина договорот со техничкиот спонзор „Баболат“ и отсега ќе играат со топките на „Вилсон“.

Тие се многу полесни и повеќе се одбиваат од земјата во однос на „Баболат“, нешто што на Рафаел Надал сигурно нема да му се допадне. Шпанецот е специјалист за земјени подлоги и побавно играње, а новите топки ќе го забрзаат.

Ждрепката за Ролан Гарос на програмата е денес, а натпреварувањето започнува во недела.

 

Извор: b92.net


 

Leave a Reply