Кој игра, Ѓоковиќ или Федерер? Катастрофална грешка на судијата на турнирот во Рим

Новак Ѓоковиќ потешко од очекувањата се пласираше во полуфиналето на турнирот во Рим. Српскиот тенисер го совлада 97-от играч во светот, Германецот Доминик Копфер, со 6:3, 4: 6, 6: 3. Мечот го обележа судискиот гаф по третиот гем од третиот сет.

Ѓоковиќ имаше три брејк-топки и веднаш ја искористи првата, а судијата: „Гем, Федерер“. На најдобриот тенисер на светот не му се допадна тоа што судијата го помеша со Федерер кој не игра ниту во Рим, па го исправи на патот кон клупата и му го кажа презимето.

Ѓоковиќ во полуфиналетоќесе сретне соНорвежанецот Каспер Руд.

Извор: index.hr

Leave a Reply