BBC: Седум филмови кои треба да ги погледнете оваа есен

Иако пандемијата на коронавирусот влијаеше врз филмската индустрија, и оваа есен имаме нови филмови кои никако не смееме да гипропуштиме.
Новинарите на BBC издвоија седум филмови, а тие се:

1.Tenet

Tenet е долго очекуваниот нов филм на легендарниот Кристофер Нолан. Станува збор за високо-буџетски научно-фантастичен филм во кој следиме таен агент кој открива мистериозно оружје со кое може да се врати во времето.

2. Mulan

Станува збор за римејк на истоимениот цртан филм од 1998 година. Судејќи според трејлерот, нè очекуваат епски битни сцени и спектакуларна сценографија.
Ги следиме искуствата на една млада Кинескиња која се маскира како воин за да го спаси својот татко и да го заземе неговото место во армијата.

3. I’m Thinking of Ending Things

 

Во овој филм, следиме една млада девојка која го придружува своето ново момче во изолираната фарма на неговите родители, а она што ја чека таму ќе ја натера да преиспита сè што знаеше за него, но и за себе.

4. The Glorias

 

Оваа есен jaочекуваме и биографската драма за феминистичката икона Gloria Marie Steinem, во која го следиме нејзиниот живот, а ја играат неколку актерки во различни фази од животот. Па така, во улогата на Глориа ќе ги видиме Alicia Vikander, Julianne Moore, Janelle Monáe, Lulu Wilson и Ryan Kiera Armstrong.

5. White Riot

 

Музичкиот документарец WhiteRiotсе занимава со движењето RockAgainstRacismосновано во 1976 година како одговор на растечките национални конфликти и антиимигрантската политика во Велика Британија. Филмот комбинира нови интервјуа со архивски снимки.

7. The Devil All the Time

Том Холанд е сиромашен млад човек кој се обидува на секој начин да ги заштити своите најблиски, а тоа нормално го води кон криминал. Дејството на филмот се одвива во Охајо, САД по Втората светска војна.

 

Leave a Reply