38 модели се натпреваруваат за титулата европски автомобил на годината

Објавен е целосен список на кандидати за „Европски автомобил 2021“. (Car of the Year
2021).
Меѓународно жири од европски автомобилски новинари ќе го избере најдобриот
автомобил меѓу 38-те модели, а името на победникот ќе биде познато на 1 март 2021
година.
Во наредниот период, списокот на кандидати постепено ќе се стеснува, така што
списокот со седум финалисти ќе биде објавен на 7 декември.
Ова се моделите кои влегоа во поширокиот избор:
• Aston Martin DBX
• Audi A3
• Bentley Flying Spur
• BMW Serije 2 GranCoupe
• BMW Serije 4
• Citroen C4
• Cupra Formentor
• Dacia Sandero
• DS 9
• Ferrari Roma
• Ferrari SF90
• Fiat 500
• Ford Explorer
• Ford Kuga
• Honda e
• Honda Jazz
• Hyundai i10
• Hyundai i20
• Hyundai Tucson
• Kia Sorento
• Land Rover Defender

• Lynk & Co 01
• Mazda MX-30
• Mercedes-Benz GLA
• Mercedes-Benz GLB
• Mercedes-Benz GLS
• Mercedes-Benz S klase
• Opel Mokka
• Peugeot 2008
• Polestar 2
• Rolls-Royce Ghost
• Seat Leon
• Škoda Octavia
• Toyota Mirai
• Toyota Yaris
• Volkswagen Caddy
• Volkswagen Golf
• Volkswagen ID.3
Посетување – na минатиот избор за автомобил на годината во Европа победи Peugeot
208.
Што мислите, кои од овие модели ќе ја понесе титулата за 2021 година?

Leave a Reply