Нови 98 случаи на коронавирус во Македонија, 9-мина починати, 104 оздравени пациенити

Во последните 24 часа се направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 50, Куманово 6, Штип 4, Прилеп 5, Тетово 7, Струга 3, Велес 1, Битола 4, Охрид 2, Гостивар 1, Струмица 9, Крива Паланка 1, Кочани 1, Берово 1, Делчево 2, Кичево 1

Починати се 9 лица, од Крива Паланка (52г), двајца од Гостивар (60г и 62г), од Куманово (60г), од Велес (70г), двајца од Скопје (71г и 23г),  двајца од Струмица (29г и 44г).   

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од: Скопје 46, Штип 6, Прилеп 8, Тетово 9, Велес 1, Охрид 3, Гевгелија 1, Струмица 2, Крива Паланка 2, Кочани 2, Македонски Брод 5, Пехчево 4, Берово 4, Виница 2, Делчево 6, Свети Николе 1, Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 167.760 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15925, бројката на оздравени пациенти е 13418, на починати е 661, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1846.

Leave a Reply