Коронавирусот низ фотографи: Моменти од изолација

BBC гиповика Британците да испратат фотографии што ги направиле за време на четиримесечна изолација поради епидемијата на коронавирус во Велика Британија, и на тој начин учествуваа во онлајн изложбата наречена „Hold Still“.

Биле испратени повеќе од 30.000 фотографии, а вопотесниот избор влегле 100.

 

Погледнете некои од нив.

 

Да се заштити Мила

 

“Се обидовме да најдеме начин да ја заштитиме Мила, која има само четири месеци и боледува од леукемија. Таткото на Мила, Скот работи, а нејзината постара сестра Џоди оди на училиште, и не се осмелувавме да ризикуваме вирусот да влезе во куќата – затоа секој ден ја посетувале и се гледале низ прозор “.

 

Прошетката на Тони долга 10 километри за лекарите кои му го спасиле животот

 

“Ова е Тони, петгодишен пациент во детската болница Евелин во Лондон. Тој во јуни помина 10 километри на протези, за да им се заблагодари на лекарите што му го спасија животот.”
“Тој научи да оди повторно. Тој си постави цел да собере 500 фунти за добротворни цели. На крајот, тој успеа да собере дури 1,2 милиони фунти”.

Спајдермен од Стокпорт им донесе насмевки на децата

“Џејсон Бирд и Ендрју Балдок од Стокпорт се облекуваа во костум на Спајдермен и изведуваа акробации за да ги израдуваат децата. Сето ова започна како забава и се претвори во национален феномен. Оваа идеја ја прифатија повеќе од 50 луѓе кои се облекуваа како други суперхерои.” .

 

Празнина

“Фотографијата е направена непосредно пред карантинот, кога одев на шопинг со мојот син. Бев пресреќна што немаше гужва на паркингот, имаше слободни колички … но кога влегов во продавницата доживеав шок – на полиците имаше само неколку шишиња масло, некои играчки и парчиња облека. Мислам дека, како родител, доживеав тивка паника и страв дека ова ќе стане наше ново нормално. Затоа решив да ја направам оваа фотографија, за да можам секогаш да  се сетам на тој ден, кој стана почеток на едно долго и предизвикувачко патување”.

 

Училиште

“За време на карантинот, мајка ми беше принудена да стане учителка на мојот помлад брат. Оваа фотографија е направена еден од деновите кога брат ми пишуваше домашни задачи. Сакав да покажам ја топлина кога семејството е заедно”.

 

Нашата нова реалност

“Мојата ќерка Сара му ја покажува слика на бебето од ултразвукот на нејзиниот дедо, кој не можеше да ја напушти куќата. Таа ја направи фотограгијата неколку дена порано и отиде до куќата во која живеат нејзината баба и дедо за да им го покаже бебето кое сè уште не е родено.”

 

Крај на смената

“Ова е портрет на Тендаи, медицинска сестра родена во Зимбабве, која сега живее во Ридинг. Сакав да и ја покажам нејзината грижлива страна, но исто така да го истакнам знејзиниот агрижен изглед, полн со неизвесност, истиот оној што многумина од нас го имаа за време на пандемијата”.

Изолирана свадба

“Моравме да ја откажеме свадбата затоа што беше очигледно дека нема да можеме да ја организираме онака како што сакавме. Не ни беше пријатно, бидејќи сакавме да уживаме во тој ден. Затоа, се облековме како навистина да се венчавме и славевме заедно со децата. „Беше забавно и незаборавно и ни го оддржа позитивниот дух во нешто што би можело да се опише како депресивна ситуација”.

 

Бакнежи преку прозор

“Мојот едногодишен син и неговата 88-годишна прабаба, многу си недостасуваа еден на друг. Успеав да го овековечам овој убав момент кога и носевме намирници”.

 

(BBC)

Leave a Reply