АМСМ – Состојба на патиштата

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.
ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските
средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги
задржувања за влез и за излез од државата.
ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на
поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено
на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава
на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар
– Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Leave a Reply