Ѓоковиќ го стигна Сампрас!

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ,  ја започна 286 недела на првото место на АТП-листата.
На тој начин, Ѓоковиќ се изедначи со легендарниот Пит Сампрас (286) и сега пред него е само Роџер Федерер (310).

На новата АТП листа, Ѓоковиќ остана на 10.860 бодови, 1.010 повеќе од второпласираниот Рафаел Надал.

Минатата недела не беше добра за Ѓоковиќ, поради дисквалификацијата од УС Опен, па во Рим, а потоа и на Роланд Гарос ќе се обиде да го подобри впечатокот од Њујорк.
Доминик Тим со освоената титула им се приближи на лидерите,  и сега има 9.125 поени, околу 700 помалку од Надал или 1.700 помалку од Ѓоковиќ. АТП Топ 10 во моментов изгледа вака:

Новак Ѓоковиќ 10.860
2. Рафаел Надал9.850
3. Доминик Тим9.125
4. Роџер Федерер6.630
5. Данил Медведев5.890
6. Стафанос Циципас5.175
7. Александар Зверев4.650
8. Матео Беретини 2.940
9. Гаел Монфилс 2.860
10. Роберто Баутиста Агут 2.620

Leave a Reply