Покрената истрага против Луис Хамилтон поради маицата со натпис која ја носеше на Муџело

ФИА покрена истрага против Луис Хамилтон поради маицата што ја носеше пред и по
завршувањето на трката на Муџело. Возачот на Мерцедес носеше маица со натпис,
поврзана со убиството на Бриона Тејлор. Бриона беше убиена по судир со полицијата
во својот дом, откако полицијата испукала осум куршуми во неа.
Хамилтон пред и по завршувањето на трката носеше маица со натпис „Уапсете ги
полицајците кои ја убија Бриона Тејлор“.
После трката, изјавата за медиумите ја заврши со: „Правда за Бриона Тејлор“.
Иако ФИА и Формула 1 водат кампања против расизмот, маицата на Луис Хамилтон се
шпекулира дека претставува проблем.
Останува да видиме дали ФИА ќе го казни Луис Хамилтон.

Leave a Reply