Лек против стрес: 7 причини зошто е добро шетање на дожд

Не следете ги здодевните луѓе. Одете на дожд: расчистете го умот, ослободете се од негативните мисли и емоции, сонувајте, трчајте кон ветрот и авантурата!

Многу луѓе го сакаат овој звук – врне дожд. Некои го сакаат за романса и чувство на мир, додека други тврдат дека дождот помага да се ослободи стресот, смирува. Одење на дожд навистина може да помогне бидејќи има магична способност да ги смири нашите умови и да ослободи потиснати мисли и емоции.

Мирисот на земјата што се чувствува после дождот има дури и свое име – петрикор.

Зборот доаѓа од грчкиот збор петра, што значи „камен“, а ихор е течноста што тече низ жилите на боговите во грчката митологија. Терминот е измислен во 1964 година од научниците Изабела Беар (Австралија) и Родерик Г. Томас (Велика Британија) за статија во списанието „Природа“.

Во овој научен труд тие зборуваат за фактот дека се појавува специфичен мирис после дожд поради комбинација на хемикалии. Факт е дека за време на отсуство на врнежи, растенијата лачат масла што се апсорбираат од глинени почви и карпи. Кога врне, овие масла се ослободуваат во воздухот заедно со хемиското соединение геосмин, метаболички нуспроизвод на актинобактерии, кој произведува мирис што сите го сакаме.

Зошто одењето под дожд не е само одлично, туку дури и потребно?

Еве 7 придобивки од одење на дожд:

  1. Мирисот на дожд го смирува нашиот ум.
  2. Високата влажност е многу корисна за кожата и косата. На крајот на краиштата, капките дожд содржат хемиски елементи кои ја трансформираат нашата кожа – станува свежа и одморена.
  3. Јапонски научници докажаа дека вежбање или активност во дождливо и ладно време согорува многу повеќе калории отколку во суво и топло време.
  4. Капките дожд апсорбираат прашина и микроби, па одењето под дожд ви дава супер свеж воздух.
  5. Одење на дожд прави да се чувствувате послободно и побунтовно. Сакате да ги прекршите сите правила и граници, да се радувате и да се смеете.
  6. Дождот ни помага да ги разгледаме нашите проблеми на поинаков начин, смирено и без паника да разбереме сè.
  7. Современиот свет стана порационален. Не толку често ги среќавате оние кои сакаат да одат на дожд.

Извор: Клубер

Leave a Reply