Осака му оддаде почит на Коби Брајант

Американската тенисерка Наоми Осака го освои УС Опен со победа над Викторија Азаренка, а набргу по мечот се појави пред новинарите во дрес на Коби Брајант!
Да потсетиме, Осака и Коби беа блиски пријатели. Коби Брајант трагично го загуби животот во пад на хеликоптер на почетокот на оваа година.

„Само сакам да бидам онаа личност која тој мислеше дека ќе бидам“, одговори Осака, на новинарско прашање да даде коментар за Коби.

Интересно е што веднаш по мечот, Осака објави фотографија во дресот на Коби, со порака: “”Го носев овој дрес секој ден по натпреварите. Навистина мислам дека ми даде сила. Секогаш” – напиша Осака.

Извор: Telegraf.rs

Leave a Reply