Директорот на СЗО откри што најмногу го загрижува

Светската здравствена организација се пожали за недостаток на солидарност и ги повика светските суперсили да го превземат водството во борбата против пандемијата.
Коронавирусот досега однесе повеќе од 900.000 животи ширум светот.

„Најмногу ме загришува тоа за кое зборував цело време – недостаток на солидарност“, изјави директорот на СЗО Тедрос Адана Гебрејезус на виртуелната прес-конференција во Женева, пренесува Ројтерс.

“Ни треба солидарност и светско лидерство. Само на овој начин ќе можеме да го победиме овој вирус”, предупреди директорот на СЗО.

Leave a Reply