Почина Сер Роналд Харвуд, сценаристот на филмот “Пијанист”

Почина Сер Роналд Харвуд, сценаристот на филмот “Пијанист”

Сер Роналд Харвуд, драмски писател, автор и сценарист, добитник на Оскар, почина на
85-годишна возраст во неговиот дом во Сасекс.
Неговиот агент Џуди Деиш потврди дека Сер Роналд Харвуд починал вчера од
природна смрт.
„Неговата сопруга Наташа почина во 2013 година, а Сер Роналд ги остави децата на
Антонио, Дебора и Александар“, се вели во соопштението.
Сер Роналд, роден во Кејп Таун, Јужна Африка, освои Оскар во 2003 година за
најдобро адаптирано сценарио за драмата „Пијанист“.
Тој беше номиниран и за Оскар за филмовите „ The Dresser “ и „The Diving Bell And
The Butterfly“, а за вториот филм, исто така, ја освои наградата „Бафта“ за најдобро
адаптирано сценарио во 2008 година.

С.С.

 

Leave a Reply