Нутриционист наведе неколку видови храна која може да ја намали болката во грбот

Голем број на луѓе во светот страдаат од болка во грбот: 90% го искусиле тоа барем еднаш во животот, 50% чувствуваат болка од време на време, а 10% живеат со неа постојано. Најлесен начин во вакви случаи е да го размачкате грбот со маст или да земете анестетична пилула за да заборавите на болката некое време. Сепак, според експертите, за да му помогнете на организмот, прво мора да направите измени во вашата исхрана. Нутриционист, доктор по медицински науки Михаил Гинзбург наведе неколку типа на производи кои можат да ја ублажат болката што може да се најде во секоја кујна.

Според него, секоја болка секогаш се заснова на воспаление, додека многу јадења имаат изразени антиинфламаторни својства. Првата група на производи на Мајкл Гинсбург се разни зачини: ѓумбир, цимет, рен, сенф, куркума и други . Како што истакна експертот , употребата на овие зачини помага да се справите дури и со таква болка, во која дури и лекови не помагаат. За да го направите ова, доволно е да додадете 2-4 грама зачини дневно на храната.

Покрај тоа, рибиното масло помага да се ослободите од проблеми со грбот . Тој е важен извор на омега-3 и витамин Д, а исто така има силно антиинфламаторно дејство. За ублажување на болката, се препорачува да консумирате околу 150 грама мрсна риба неделно. Овие типови вклучуваат скуша, харинга, сардина.

Изненадувачки, темното чоколадо може да помогне во намалувањето на болката . Овој производ е богат со какао путер и содржи полифеноли кои имаат антиинфламаторни ефекти. Покрај тоа, употребата на чоколадо предизвикува производство на ендорфини во телото: лицето да се чувствува добро, со тоа и болката згаснува во позадина. За терапевтскиот ефект, доволни се 20-40 грама чоколадо. Се верува дека два реда темно чоколадо може да заменат пилула за олеснување на болка.

извор

Leave a Reply